Browsing articles from "Aralık, 2010"

Akupunktur Nasıl Etki Eder?

Ara 6, 2010   //   by admin   //   Haberler  //  Yorum Yok

Akupunktur hangi yoldan etkili olmaktadır?

Genel olarak iki yoldan etkili olmaktadır: 1. Refleks yoldan
2. Nörokimyevi yoldan. Refleks yoldan olan etki iğnelerin batmasından hemen sonra ortaya çıkar.

Nörokimyevi yolla olan ise sonra meydana gelir. Bu yolla beyinde ve vücudun bazı yerlerinde endorfin (vücut içi morfini) , serotonin, ve daha pek çok kimyevi maddelerin artışı ile etki meydana gelmektedir.

Nörokimyevi maddeler iğneler batırıldıktan yaklaşık 20 dakika sonra meydana gelmektedir. Refleks yolla olanı ise iğneler batar batmaz ortaya çıkar.

Akupunkturun etki mekanizması nasıldır?

Bunu telefon misaliyle açıklamamız mümkündür:

Sonuç olarak akupunktur noktalarından kalkan uyarılar sinir lifleri aracılığıyla beyne ulaşmakta, orada değerlendirildikten sonra gerek refleks yoldan, gerek nörokimyevi yoldan, insan yapısında yaradılıştan var olan tamir veya iyileştirme mekanizması harekete geçirilmektedir. Beyin yaptığı değerlendirmeye göre gerekli yerlere emirler göndermekte ve tedavi gerçekleşmektedir.

Telefon yerine şu an önünüzde bulunan bilgisayarı da düşünebilirsiniz.

Akupunktur herkese etki eder mi?

Eğer hastanın bünyesinde herhangi bir engel yoksa herkese etki eder. Ama engel varsa maalesef sonuç alınamamaktadır. Bir de bozucu alanlar vardır. Bunlar olursa da sonuç alınamaz. Engelden kastımızı gene telefon misaliyle anlatalım:

Eğer telefon sisteminde bir arıza varsa anlaşamayız veya konuşamayız, değil mi?

İşte akupunkturda da aynı şey söz konusudur. Öyleyse engellerin tedavi edilerek ortadan kaldırılması gerekmektedir. Bunun için de önce bunları tespit etmeliyiz.

Engel tespiti ve noktaların bulunması için çeşitli muayene metotlarımız vardır. Bulduğumuz engelleri iğneleyerek ortadan kaldırabiliriz. Fakat bir de bulamadığımız engeller vardır. İşte böyle bir durum söz konusu olursa akupunktur etkili olamamaktadır.

Bulunabilen engellerden bazıları şunlardır:

* Yara izleri
* Ağızdaki amalgam dolgular
* Bazı insanlarda meydana gelen titreşimler
* Müzmin iltihaplı bölgeler
* Ve diğerleri.

Amalgam dolgular herkeste engel teşkil etmeyebilir. Fakat amalgam bazen engel olarak, bazen de hastalık sebebi olarak karşımıza çıkabilmektedir.

Akupunkturla her hastalık tedavi edilebilir mi?

Hayır. Eğer her hastalık akupunkturla tedavi edilebilseydi, o zaman bir mucize olur ve diğer tıbbi-cerrahi tedavilerin hiç birisine ihtiyaç kalmazdı. Çinliler akupunkturla üç yüzün üstünde hastalığın tedavi edilebileceğini ve bunların yaklaşık yüz kadarının tam şifaya kavuşacağını ileri sürmektedirler.

Akupunktur Hangi Hastalıklarda Uygulanır?

Ara 6, 2010   //   by admin   //   Haberler  //  Yorum Yok

AKUPUNKTUR HANGİ HASTALIKLARDA UYGULANIR?

Akupunkturla bazen hastalığın kendisini, bazen de bir hastalığın belirtilerini ortadan kaldırmaya çalışırız. Tıpkı öteki dallarda olduğu gibi.

Bizim tedavi etmeye çalıştığımız bazı hastalık ve hastalık belirtileri şunlardır:

* Yarım başağrısı (Migren)
* Sebebi bulunamayan baş ağrıları
* Sinüzit
* Saman nezlesi (Allerjik rinit)
* Astım bronşit
* Ses kısıklığı (Organik sebebe bağlı olmamak şartıyla)
* Trigeminus nevraljisi (Üç bacaklı sinir ağrısı)
* Bel fıtığı
* Boyun fıtığı
* Lumbago (Bel ağrısı)
* Dirsek ağrısı (Tenis dirseği)
* Diz ağrısı
* Boyun ağrısı
* Torasik avutlet sendromu
* Omuz ağrısı
* Siyatik sinir ağrısı (Kengi)
* Romatizmal ağrılar
* Adet düzensizliği ve adet sancıları
* Gebelik kusmaları
* Adetten kesilme şikayetleri (Menopoz)
* Uykusuzluk
* Sıkıntı
* Çocuklarda yatak ıslatma
* Sigara, alkol ve diğer alışkanlıklar
* Şişmanlık ve oburluk
* İştahsızlık
* Aşırı sinirlilik
* Sahne ve imtihan korkusu
* Stres
* Tükenmişlik sendromu
* Aşırı korku (Panik atak)
* Hafif seyreden depresyon
* Kulak çınlaması
* İrritabl kolon hastalığı
* Erkeklerde cinsel iktidarsızlık
* Kadınlarda cinsel isteksizlik
* Ve diğerleri..

Akupunkturla Zayıflama

Ara 6, 2010   //   by admin   //   Haberler  //  Yorum Yok

AKUPUNKTURLA VEYA AKUENERJİYLE ZAYIFLAMA

YEMEK BAĞIMLILIĞI VE AKUPUNKTUR

S- Akupunkturla hasta nasıl zayıflamaktadır?

C- Akupunkturdan sonra hastada üç belirti ortaya çıkmaktadır

1. Hastanın iştahında azalma olmaktadır

2. Hasta az bir şey yediğinde tokluk hissi meydana gelmektedir

3. Bağımlıda, yemek yeme miktarının azalmasına bağlı olarak meydana gelmesi beklenen sinirlilik, hırçınlık gibi yoksunluk belirtileri ya hiç olmamakta, ya da dayanabilecek düzeye inmektedir.

Kişi böylelikle kendini zorlamadan otomatik olarak diyete girmekte ve vücuda giren besin maddesi azaldığı için insan zayıflamaya başlamaktadır. İnsan dışardan aldığı besin maddeleri aracılıyla enerjisinin büyük bir kısmını elde etmektedir. Eğer fazla yemekle fazla enerji alıyor ve bunu harcayamıyorsa bunun sonucu elbette ki şişmanlıktır. İşte akupunktur kişinin iştahını keserek, bünyenin ihtiyacı olandan fazla besin alınmasını önlemektedir.

S- Akupunktur yapılınca bünyede ne gibi değişiklikler oluyor da hastanın iştahı kesiliyor?

C- Akupunktur yapılan kişide kendi bünyesinde var olan serotonin miktarında bir artış meydana gelmektedir. Serotonin açlık hissinden dolayı sinileri gergin olan bir kişide hamurlu maddeler yenildiğinde de artmaktadır. Bu maddenin artışı sonucu hasta rahatlamakta ve açlık duygusu ortadan kalkmaktadır.

Ayrıca iğne ile tedavi sonucunda hastanın ağız tadı da bozulmaktadır. Bunun yanında hastanın metabolizmasında bir hızlanma söz konusu olmaktadır. Elbette burada başka mekanizmalar da rol oynamakta, değişik başka maddeler de salgılanmaktadır.

İşte bu etkiler sonucu hasta zayıflamaktadır.

S- Bir insan ne kadar zamanda kilo verebilir?

C- Kesin cevap istenilen bir soru olmasına rağmen böyle bir cevap vermek oldukça zor. Bu tamamen kişinin bünye yapısına bağlıdır. Bazı kimseler çabuk kilo verir, çabuk geri alır; bazıları ise yavaş kilo verir ve bir daha geri almaz. Dediğimiz gibi, bu tamamen bünye meselesidir.

S- Peki bir insan haftada kaç kilo verebilir?

C- Az önce belirttiğimiz gibi bu, tamamiyle bünyeyle ilgili bir durumdur. Mesela siz bir haftada iki kilo verirsiniz ama, arkadaşınız bu süre zarfında yarım kiloyu ancak verebilir. Sabır her şeyin başıdır.

S- Akupunktur tedavisinden sonra iştah kesilmesi, ağız tadının bozulması, tokluk hissi ve rahatlama her zaman ortaya çıkar mı?

C- Bazen hepsi birden, bazen ise bir veya ikisi meydana çıkar ki. Tabii ki bünyeniz akupunktura tam olarak cevap verirse. Yani akupunkturun etkisini önleyecek her hangi bir durum söz konusu değilse.

S-Ayrıca diyet de veriyor musunuz?

C- Eğer yukarda yazdığımız etkiler ortaya çıktıysa ayrıca bir diyet vermeye gerek kalmamaktadır. Tamamen iştah kesilmesi sağlanamadıysa diyet de ilave edilebilir.

Burada önemli olan hastayı sıkıntıya sokmadan zayıflatabilmektir. Diyet vermek zorunda kalınıyorsa akupunktur tam etkili olmamış demektir. Mecbur kalınmadığı müddetçe diyet verilmemelidir. Çünkü insan yapısı yasaklanana karşı bir eğilim göstermektedir. Diyet sona erdiğinde kişi ilk olarak yasaklanmış olan yiyeceklere saldırmakta ve verdiği kiloları süratle geri almaktadır ki, bunun anlamı boşa kürek sallamaktır.

Bağlantılar

Hekimler İçin Regülasyon Tıbbı
Etkinlik Takvimi

Aralık 2010
P S Ç P C C P
     
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031