Akupunkturla Zayıflama

6 Ara, 2010   //   Yazan admin   //   Haberler  //  Yorum Yok

AKUPUNKTURLA VEYA AKUENERJİYLE ZAYIFLAMA

YEMEK BAĞIMLILIĞI VE AKUPUNKTUR

S- Akupunkturla hasta nasıl zayıflamaktadır?

C- Akupunkturdan sonra hastada üç belirti ortaya çıkmaktadır

1. Hastanın iştahında azalma olmaktadır

2. Hasta az bir şey yediğinde tokluk hissi meydana gelmektedir

3. Bağımlıda, yemek yeme miktarının azalmasına bağlı olarak meydana gelmesi beklenen sinirlilik, hırçınlık gibi yoksunluk belirtileri ya hiç olmamakta, ya da dayanabilecek düzeye inmektedir.

Kişi böylelikle kendini zorlamadan otomatik olarak diyete girmekte ve vücuda giren besin maddesi azaldığı için insan zayıflamaya başlamaktadır. İnsan dışardan aldığı besin maddeleri aracılıyla enerjisinin büyük bir kısmını elde etmektedir. Eğer fazla yemekle fazla enerji alıyor ve bunu harcayamıyorsa bunun sonucu elbette ki şişmanlıktır. İşte akupunktur kişinin iştahını keserek, bünyenin ihtiyacı olandan fazla besin alınmasını önlemektedir.

S- Akupunktur yapılınca bünyede ne gibi değişiklikler oluyor da hastanın iştahı kesiliyor?

C- Akupunktur yapılan kişide kendi bünyesinde var olan serotonin miktarında bir artış meydana gelmektedir. Serotonin açlık hissinden dolayı sinileri gergin olan bir kişide hamurlu maddeler yenildiğinde de artmaktadır. Bu maddenin artışı sonucu hasta rahatlamakta ve açlık duygusu ortadan kalkmaktadır.

Ayrıca iğne ile tedavi sonucunda hastanın ağız tadı da bozulmaktadır. Bunun yanında hastanın metabolizmasında bir hızlanma söz konusu olmaktadır. Elbette burada başka mekanizmalar da rol oynamakta, değişik başka maddeler de salgılanmaktadır.

İşte bu etkiler sonucu hasta zayıflamaktadır.

S- Bir insan ne kadar zamanda kilo verebilir?

C- Kesin cevap istenilen bir soru olmasına rağmen böyle bir cevap vermek oldukça zor. Bu tamamen kişinin bünye yapısına bağlıdır. Bazı kimseler çabuk kilo verir, çabuk geri alır; bazıları ise yavaş kilo verir ve bir daha geri almaz. Dediğimiz gibi, bu tamamen bünye meselesidir.

S- Peki bir insan haftada kaç kilo verebilir?

C- Az önce belirttiğimiz gibi bu, tamamiyle bünyeyle ilgili bir durumdur. Mesela siz bir haftada iki kilo verirsiniz ama, arkadaşınız bu süre zarfında yarım kiloyu ancak verebilir. Sabır her şeyin başıdır.

S- Akupunktur tedavisinden sonra iştah kesilmesi, ağız tadının bozulması, tokluk hissi ve rahatlama her zaman ortaya çıkar mı?

C- Bazen hepsi birden, bazen ise bir veya ikisi meydana çıkar ki. Tabii ki bünyeniz akupunktura tam olarak cevap verirse. Yani akupunkturun etkisini önleyecek her hangi bir durum söz konusu değilse.

S-Ayrıca diyet de veriyor musunuz?

C- Eğer yukarda yazdığımız etkiler ortaya çıktıysa ayrıca bir diyet vermeye gerek kalmamaktadır. Tamamen iştah kesilmesi sağlanamadıysa diyet de ilave edilebilir.

Burada önemli olan hastayı sıkıntıya sokmadan zayıflatabilmektir. Diyet vermek zorunda kalınıyorsa akupunktur tam etkili olmamış demektir. Mecbur kalınmadığı müddetçe diyet verilmemelidir. Çünkü insan yapısı yasaklanana karşı bir eğilim göstermektedir. Diyet sona erdiğinde kişi ilk olarak yasaklanmış olan yiyeceklere saldırmakta ve verdiği kiloları süratle geri almaktadır ki, bunun anlamı boşa kürek sallamaktır.

Yorum Bırakın

Bağlantılar

Hekimler İçin Regülasyon Tıbbı
Etkinlik Takvimi

Temmuz 2020
P S Ç P C C P
« Ara    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031